Certification Awards - Recipients

2013

Level II

André Cormier - Bouctouche

Brenda Cormier - Belledune

 

2012

Level II

Mary Jane Banks - Rothesay

Level I

Christy Arseneau - Dalhousie

Jill Hunter - Florenceville-Bristol

Denis Poirier - Tracadie-Sheila

 

2011

Level II

Megan O’Brien Harrison, Hampton

Level I

Mary Jane Banks, Rothesay

Suzanne Coulombe, Saint-Quentin

Roger Cyr - Saint-Quentin

 

2010

Level II

Cynthia Abbott, Oromocto

Paul Lang, Rogersville

 

2009

Level II

Hendrik Slegtenhorst, St. Stephen

 

2008

Level II

Cynthia Geldart, New Maryland

Dierdre McLatchy, Florenceville

Level I

Cynthia Abbott, Oromocto

Hendrik Slegtenhorst, St. Stephen

 

2006

Level II

Barry Wall, Oromocto

Barbara Wishart-Fawcett, Plaster Rock

 

2005

Level III

David Muir, Riverview

Level II

Melanie Alain, Fredericton

Level I

Cynthia Geldart, New Maryland

Hélène LeBlanc, Rogersville

 

2004

Level I

Melanie Alain, Fredericton

Dan Dionne, Perth-Andover

 

2003

Level I

Dierdre McLatchy, Florenceville

 

2002

Level I

Jane Lee, St. George

 

2001

Level II

Darlene Morice, Miramichi

Level I

Brenda Cormier, Belledune

Lorna Pinnock, Stanley

 

2000

Level I

Mary Cameron, Miramichi

Melanie Parker, Miramichi

Joy Thomas, Fredericton

 

1999

Level II

Marc Boudreau, Bathurst

 

1998

Level I

Simonne Malenfant-Edgett, Dorchester

Sandra Ryall, Quispamsis

Denise Bradstreet, Perth-Andover

 

1997

Level III

Wayne Carnell, Oromocto

Level II

Heather Coughlan, Miramichi

Level I

Yves Gagnon, Campbellton

Thérèse Haché, Grande-Anse

 

1995

Level III

Jacques Dubé, St. Andrews

Level II

Raymond Bérubé, Edmundston

Level I

Bill Lévesque, Nigadoo

Christine Myshrall, Millville

 

1994

Level III

Ken Harding, Woodstock

Level I

Judy Dee, Hartland

Cathy Goguen, Nelson-Miramichi

Sandra Daigle, Sussex Corner

Elizabeth Reade, Moncton

Barbara Wishart-Fawcett, Plaster Rock

Monette Léger, St. Antoine

 

1993

Level III

Michael Cummings - Sussex

Level II

Paul Maguire - Sussex

Nancy Shaw - Bristol

Ronald Steeves - Fredericton

Level I

Adophe Goulette - Charlo

Brenda Knight - Oromocto

Darlene Morice - Douglastown

 

1992 

Level III

Lucien Sonier - Caraquet

Level II

Brenda Barton - Chipman

 

1991

Level III

Richard Danziger, Fredericton

Level II

Michael Allain - Dalhousie

Serge Boudreau - Nigadoo

Guy Clavette - Petit Rocher

Robert Cooling - Sackville

Joseph Côté - Grand Falls

Michael Cummings - Sussex

Gerald Fournier - DMCH

Sandra Gautreau - Grand Bay

Eloi Haché - Shippagan

Joseph Francois Haché - LamPque

Kenneth Johnson - Saint-Louis-de-Kent

Paul Lavoie - Edmundston

William MacLean - Nackawic

Ronald Mahoney - Campbellton

Theodore Moore - St. Stephen

Gaston Picard - Edmundston

Cécile Rousselle - Tracadie/Sheila

Terrence Youngblood - DMCH

Level I

Heather Coughlan - Douglastown

Richard Frigault - Bas-Caraquet

Norval Godin - Beresford

Alan Hicks - DMCH

Ronald LeBlanc - Moncton

Jacqueline Ouellet - Saint-Hilaire

Georges Roy - Edmundston

 

1990

Level III

L.E. Strang - Moncton

Michael Sullivan - Moncton

Level II

Ginette Beaulieu - Drummond

Paul Belliveau - DMCH

Dorothy Boone - Aroostook

Wayne Carnell - Oromocto

Edwin Currie - DMCH

Willis Dickison - Newcastle

Edward Dickinson - Woodstock

Hector Doiron - Cap-Pélé

Jacques Dubé - St. Andrews

Rolande Gallant - Dieppe

Donald Hammond - Pointe-Verte

Ken Harding - Woodstock

Roseline Maillet - DMCH

Mel Parker - DMCH

Murray Watters - Perth-Andover

Stephanie Whalen - Hampton

Level I

Armand Babineau - Dieppe

Raymond J. Bérubé - Edmundston

Doug Chase - Newcastle

Ed Childs - Bathurst

Gaétan Cyr - Shippagan

Krista Dewey - Riverview

Henri-Paul Guignard - Lamèque

Bruce Morrison - Oromocto

Daniel Rae - DMCH

Nancy Shaw - Bristol

Léonel Thériault - Bertrand

Shirley Trenholm - Dorchester

 

 

 Updated June 15, 2013

 

 

 

 

 

©2012 AMANB-AAMNB. All rights Reserved.